Rafał Franz: W najbliższy weekend poznamy trenera

W drugiej części naszych podsumowań porozmawialiśmy z naszym Dyrektorem Sportowym, Rafałem Franzem. Kiedy poznamy nowego trenera, jak będzie wyglądać kadra w przyszłym sezonie i czy to już koniec odejść tego lata? Zapraszamy!

Jak można ocenić miniony sezon? Patrząc na suchy wynik nastąpiła poprawa względem zeszłego roku, bo do brązowego medalu doszedł też Puchar Polski. Mimo to można odczuwać, że niedosyt jest zdecydowanie większy, niż po poprzednich rozgrywkach.

Zawsze będziemy czuli niedosyt, kiedy marzyliśmy o podniesieniu również pucharu za mistrzostwo. To pokazuje jak bardzo chcemy wygrywać. Ten zespół mógł osiągnąć także to trofeum, ale z pokorą musimy pracować dalej. Na pewno jesteśmy zadowoleni, że zdobyliśmy Puchar Polski i czwarty sezon z rzędu zakończyliśmy na miejscu medalowym. Szanujmy to!

Duży niedosyt po minionym sezonie może brać się też z tego, że w głosach wielu osób Piast miał najsilniejszą i najszerszą kadrę spośród innych faworytów do mistrzostwa. Co było według Pana główną przyczyną niepowodzenia w walce o mistrzostwo Polski?

Głosy innych zawsze mają wymiar zewnętrzny, także nie mogę się wypowiadać za innych. Moim zdaniem zabrakło nam pokory, szacunku do swojej pracy i tego, że papier przyjmie wszystko, boisko natomiast nie. O marzenia trzeba walczyć, a czasem trzeba na nie dłużej poczekać.


Co zadecydowało o rozstaniu się trenerem Orlando Duarte? Czy były to kwestie wyłącznie sportowe czy może, jak też czasem bywa, zmęczenie materiału?

Orlando Duarte został legendą tego klubu. Był, jest i zawsze będzie wyjątkowy. Nie chce wracać do tego dlaczego tak, a nie inaczej. Wspominajmy go, pamiętajmy o nim jako o człowieku, który pomógł nam wtedy kiedy nikt nie chciał tego zrobić, doprowadził nas do największych sukcesów i co najważniejsze, zawsze był profesjonalistą. W każdy projekcie jest początek i też koniec. Tak jest i w tym przypadku.

Kiedy poznamy nowego Trenera, czy dalej będzie to kierunek zagraniczny i czy równie głośne nazwisko?

W najbliższy weekend zostanie podana informacja medialna w tym temacie. Jaki to będzie trener? Najlepszy na ten czas dla naszego klubu. Wspierajmy go, pomagajmy i budujmy razem dalej historię.

Jakie cele zostaną postawione przed nowym trenerem? Czy od razu będzie to mistrzostwo Polski?

Cele są niezmienne i każdy je zna. Oczywiście nowy trener będzie potrzebował czasu na wdrożenie swojej pracy i to również jest bardzo ważne. 

Z klubem rozstało się pięciu zawodników, co zadecydowało o odejściu każdego z nich?

O każdym odejściu moglibyśmy pisać indywidualnie, ale zabrakło by nam czasu, aby to przeczytać. Więc uznajmy, że jako dyrektor sportowy podjąłem takie decyzje, które w mojej ocenie mają być najlepsze dla klubu. Dziękuję tym, którzy odeszli za ogrom pracy i serca włożonego w rozwój naszego klubu. 


Rok temu po sezonie odeszła większa liczba graczy. Czy to już zatem koniec transferów odejściowych i można spodziewać się już tylko tych pozytywnych informacji?

Rynek transferowy jest obecnie gorący, także może być różnie. Możemy pozyskać jeszcze kogoś, ale możemy również kogoś stracić. Dziś na stole leży oferta za jednego z naszych zawodników, która jeśli zostanie przyjęta przez klub będzie największym transferem finansowym w historii polskiego futsalu, także zobaczymy.

Czy obsada bramki jest już pewna i pozostanie niezmieniona? Ewentualny wyjazd Kyrylo Tsypuna na Mistrzostwa Świata sprawi, że może go zabraknąć już w trakcie okresu przygotowawczego do nawet 5. kolejki nowego sezonu.

Bramkę mamy zamurowaną, także jesteśmy o to spokojni. Kyryl wyjeżdża, ale mamy Michała, Kubę i Ziemka. Nie planujemy tutaj żadnych zmian. 

Jak wygląda sytuacja z wypożyczonym do Dremana Sebastianem Szadurskim. Czy powróci on do Piasta?

Sebastian poprosił nas o możliwość pozostania w Dremanie. Klub na to się zgodził, a Sebastian na zasadzie transferu definitywnego został sprzedany do drużyny z Opola. Trzymam kciuki za Sebastiana i bardzo się cieszę, że w nasz selekcjoner dostrzegł jego umiejętności. 

Ilu wzmocnień możemy się spodziewać i ilu zawodników docelowo będzie liczyć kadra Piasta z podziałem na bramkarzy i zawodników z pola?

Dwunastu zawodników i czterech bramkarzy. Odejścia już znamy, a transferów do klubu będzie maksymalnie pięć. 


W minionym sezonie najwięcej negatywnych komentarzy w kierunku Piasta odnosiło się do konstrukcji jego kadry, która była mocno portugalskojęzyczna. Czy zmiana na ławce trenerskiej sprawi, że i polityka transferowa klubu ulegnie zmianie?

Proszę spojrzeć kto nas krytykował. Ci, którzy nam zazdroszczą. Ci, którzy oddali by wiele, aby móc pracować w tym klubie. Dopóki ja będę odpowiedzialny za pion sportowy, to będą tu grali najlepsi, a nie ci, którzy zdaniem kilku osób powinni grać. Jeszcze raz przypomnę: cztery sezony i cztery medale, a w tym mistrzostwo Polski, puchar Polski i najlepszy wynik w Europie w historii.

Jak będzie wyglądać okres przygotowawczy zespołu? Kiedy zawodnicy powrócą do treningów, ile planowanych jest meczów sparingowych i czy może drużyna znów uda się na jakiś turniej, tak jak rok temu pojechała na Łotwę?

Zaczniemy 22 lipca i będziemy trenowali na naszych obiektach. W okresie przygotowawczym rozegramy 5-6 spotkań sparingowych, tak aby być gotowy na mecz o kolejne trofeum jakim będzie spotkanie o Superpuchar Polski już pod koniec sierpnia.

Skip to content