Gliwickie tornado przeszło nad Siemianowicami

W meczu 1/8 Pucharu Polski futsalowa drużyna Piasta pokonała na wyjeździe pierwszoligowy FC FC Silesia BOX Siemianowice 13:0. To spotkanie mogło się już zakończyć w 5 minucie, kiedy na tablicy był wynik 5:0. Po dwie bramki w tym meczu zdobyli Graca, Cadini, Czech, Baklano i  Zatović. Po jedynym trafieniu na swoim koncie zaliczyli Bugański, Pegacha i Śmiałkowski.

Piast nie ma zwyczaju lekceważyć rywali, nawet jeśli są dużo niżej notowane drużyny jak miało to miejsce w tym meczu. Od początku więc Orlando Duarte nastawił swój zespół na wysoki pressing i atak. Przy takiej grze szybko na efekty nie trzeba było czekać. Już w jednej z pierwszych akcji, dodajmy, że bardzo ładnej – Bugański zagrał na prawo do Zatovicia, a ten wyłożył futsalówkę do Bruno, który strzałem przy słupku otworzył wynik tego spotkania. Po kolejnych dwóch minutach było już 2:0. Tym razem po krótko rozegranym roku Pegacha strzałem z ostrego kąta skierował piłkę do bramki gospodarzy. Zaraz po wznowieniu gry Piast strzelił trzecią bramkę. Bruno przechwycił piłkę na środku boiska, podał do Pegachy, ten odegrał do Portugalczyka, który dopełnił formalności. Widząc co się dzieje Mirosław Miozga zdecydował się wziąć czas, ale nic to nie pomogło. Już w 4 minucie po kolejnej akcji zainicjowanej przez Bruno strzałem z 10 metra z pierwszej piłki popisał się Zatović i było 4:0. W 6 minucie znow Piast wyszedł z kontrą i po raz drugi przy biernej postawie graczy z Siemianowic skutecznie akcję zakończył Zatović . Za chwilę miejscowi mieli okazję zdobyć pierwszego gola, ale piłka zatrzymał się na słupku bramki pilnowanej przez Hirama Celso. Podrażniło to gliwiczan bo zaraz potem Cadini wykończył kolejną akcję Piasta i było już 6:0. Mimo wysokiego prowadzenia Orlando Duarte zdecydował się w tym momencie wziąć czas. W 8 minucie Cadini przechwycił piłkę na środku boiska, podciągnął z nią kilka metrów i strzelił tuż przy słupku zmieniając wynik na 7:0. Choć to gliwiczanie strzelali jeden gol za drugim, to jednak już w 10 minucie mieli na koncie pięć fauli. Ta sytuacja trochę ostudziła zapędy gości, bo ósmą bramkę zdobyli dopiero w 15 minucie, kiedy to zagranie Wilka wykończył na dwa razy Śmiałkowski. W końcówce pierwszej połowy gliwiczanie zwolnili tempo, nawet można powiedzieć, że postanowili przećwiczyć grę w obronie i szybie przechodzenie do ataku, co nie oznacza, że nie mieli sytuacji. Kilka razy jeszcze ostrzelali słupki siemianowickiej bramki. Ostatecznie ta część meczu zakończyła się wynikiem 8:0.

Nie trudno się domyśleć, co myśleli zawodnicy gospodarzy wychodząc na drugą połowę. Pewnie, aby ten koszmar się jak najszybciej skończył, ale już w 23 minucie Czech otrzymał podanie na 8 metr, a że mial przed sobą tylko bramkarza, posłał mu piłkę między nogami i było już 9:0. Ledwie 16 sekund późniejCzech wykończył akcję, którą sam rozpoczął a uczestniczył w niej jeszcze Śmiałkowski i Bakłanov, któremu zaliczamy asystę. Potem to miejscowi nie mając w zasadzie nic do stracenia zagrali odważniej i nawet kilka razy postraszyli bramkarza Piasta. Ten jednak nie miał zamiaru przepuszczać strzałów zawodników z Siemianowic. Przez kolejne 10 minut miejscowym udało się nie stracić bramki, ale to bardziej za sprawą spokojniejszej gry Piasta. W 33 minucie jednak Cadini wznawiał grę z autu – Śmiałkowski zagrał piłkę piętą do Bak;anova, a ten precyzyjnym uderzeniem zdobył 11 gola dla gliwiczan. W 37 minucie po stałym fragmencie gry Śmiałkowski wypracował sytuację Baklanavowi, a ten zamienił ją na swoją drugą, a 12 dla Piasta bramkę. Na początku 39 minuty Baklanov przejął piłkę we własnym polu karnym i natychmiast rozpoczął kontratak, który celnym trafieniem zakończył Bugański. Jeszcze na 4 sekundy przed końcem tego spotkania Orlando Duarte okrzykiem go zachęcał swoich zawodników do ataku, ale ci już dali sobie spokój i tym samym mecz ten zakończył się najwyższą w historii wygraną drużyny z Okrzei w oficjalnym meczu.

1/8 Pucharu Polski – 23.02.2022, g. 19:00
FC Silesia Box Siemianowice – Piast Gliwice 0:13 (0:8)
Bramki:
0:1 – 1` Bruno Graca
0:2 – 3` Miguel Pegacha
0:3 – 3` Bruno Graca
0:4 – 4` Patryk Zatović
0:5 – 4` Patryk Zatović
0:6 – 5`Rafael Cadini
0:7 – 8` Rafael Cadini
0:8 – 15` Dominik Śmiałkowski
0:9 – 23` Tomasz Czech
0:10 – 23` Tomasz Czech
0:11 – 33` Andrey Baklanov
0:12 – 37` Andrey Baklanov
0:13`- 39` Marek Bugański

Piast: Hiram Celso, Michał Widuch, – Bruno Graca, Patryk Zatović, Marek Bugański, Miguel Pegacha, Breno Bertoline, Andrey Baklanov, Rafael Cadini, Tomasz Czech, Dominik Śmiałkowski, Sebastian Szadurski, Dominik Wilk, Vinicius Lazzaretti

Skip to content